Ультрафіолетовий стерилізатор: застосування у водоймах
Ставок – це не просто вода, укладена в рамки. Це цілий світ, в якому співіснують один з одним не тільки риби, але і бактерії, гриби, найпростіші одноклітинні мікроорганізми і навіть віруси. Сліди їх життєдіяльності проявляються досить активно - вода починає темніти, стає каламутною, набуває неприємний запах. Позбавиться від цього допоможе ультрафіолетовий стерилізатор для ставка, головне завдання якого-знищити патогенні мікроорганізми. Однак це далеко не всі можливості приладу. Його активно використовують для профілактики здоров'я і лікування риб, а деякі популяції, наприклад, коропи коі, завдяки впливу стерилізатора підвищують свій імунітет.
Виконання стерилізатора просте і лаконічне – робоча труба, укладена в захисний кожух. Девайс можна використовувати постійно або періодично, однак, він не в якій мірі не замінює собою фільтрове або аэрационное обладнання.
Чому саме УФ-випромінювання і принцип його дії
Ще зі шкільних уроків фізики і хімії багато чули про існування ультрафіолетових променів, спектр яких знаходиться посередині між видимим світлом і рентгеном. Було помічено, що світ такий лампи володіє знезаражувальним властивістю. Як це відбувається? Не будемо вдаватися в наукові тонкощі і описувати термінологією всю складність процесу, однак результатом роботи уф-стерилізатора для ставка буде ушкодження ДНК мікроорганізмів. Клітина втрачає можливість розмножуватися і незабаром самостійно гине. Ультрафіолет робить згубний вплив не тільки на мікроорганізми. Його короткохвильове випромінювання може викликати опіки. Однак це не стосується стерилізаційного обладнання.
У більшості читачів зараз виникає резонне питання – чому бактерії, що населяють воду, можуть бути небезпечними для риб? Вся справа в їхньому імунітеті. Збільшення кількості патогенних мікроорганізмів призводить до захворювань особин, які поступово заражають своїх побратимів. Опромінення ультрафіолетом знижує тиск інфекції, і риба отримує здатність самостійно протистояти зовнішньому впливу.
Фактори, що впливають на роботу стерилізатора
Ефективність УФ-стерилізатора залежить від:
-
Дози опромінення.
-
Продуктивності приладу.
-
Прозорість води у водоймі.
Доза облучения - количество энергии, которую может подавать прибор. Однако важнейшей характеристикой является производительность, включающая в себя скорость потока проходящей воды и время работы устройства. Замечено, что чем быстрее двигаются водные массы через стерилизатор, тем менее эффективная его работа. Поэтому не стоит ставить маломощный прибор на объемный пруд и включать его на полную. Время первичного очищение и профилактики отличается. В первый раз стерилизатор должен проработать как минимум три часа, а впоследствии будет достаточно и одного часа.
Конструкція і довжина лампи має значення. Важливо знайти баланс між швидкістю потоку і розмірами пристрою. Фахівці відзначають, що стерилізатори краще встановлювати в кінці фільтраційного відсіку, щоб води, яка потрапляє на прилад, була максимально чистою і прозорою. Адже невидалені частинки водоростей стануть перешкодою на шляху ультрафіолетового світла.
Функції стерилізатора
Одне якісне пристрій здатне впоратися відразу з декількома функціями:
-
Позбавлення від сезонного цвітіння. Стерилізатор не замінить очисне обладнання, однак буде перешкоджати поширенню водоростей. Існують спеціальні препарати проти активного росту органіки, проте наслідки їх використання потребують ручного очищення всього ставка.
-
Знищення мікроорганізмів.
-
Підвищення імунітету риб і їх стійкості до умов життя у штучному водоймищі. Профілактика захворювань особин.