Особливості організації аерації ставка
Наявність ставка на дачній ділянці – незрівнянну перевагу. Водойма не тільки створить неповторну атмосферу, але і подарує бажану прохолоду в спекотний літній день. Однак наявність ставка — це ще додаткові труднощі і робота. Щоб водичка радувала око, не змінювала колір і запах потрібно аератор для ставка – прилад для збагачення повітрям. Це одна з найважливіших складових повноцінного догляду за штучними водоймами.
Чим обґрунтована необхідність аерації?
Як тільки ставок починає своє функціонування, він виглядає привабливо – прозора блакитна вода, відсутність забруднень і неприємних ароматів. Але після деякого часу ситуація змінюється. Водна гладь поростає результатами діяльності мікроорганізмів, іншими словами «цвіте». В результаті ставок стає непридатною не тільки для естетичного милування, але і для нормального життя риб і флори. Поширення цвітіння перешкоджає, в першу чергу, проникненню сонячного світла в глиб водойми. Тому не обійтися без аератора для риби (у разі наявності живності) або класичного приладу для насичення води киснем.
Всі аератори, по своїй суті, гідромеханічні. Це означатиме, що їх головне завдання – примусово наситити воду повітрям і створити протягом, яке буде перешкоджати застою. До того ж, крім «перемішування», аератор дає кисень мешканцям ставка. Прилади можуть бути стаціонарні, які постійно знаходяться всередині ставка і мобільні – використовувані періодично. Звичайно, аератори – не дешеві девайси. Але очистити і перетворити ставок, що прийшов в непридатність, обійдеться в рази дорожче.
Види і особливості аераторів
Аератори відрізняються між собою принципом роботи. Виділяють:
-
Поверхневі – плаваючі і фонтанні.
-
Інжекторні.
-
Берегові.
-
Системи аерації.
У продажу поверхневі аератори представлені двома популярними типами – плаваючими і фонтанными. Останні являють собою помпу, яка встановлюється на березі або штучному острівці посеред ставу. Зовні такий аератор виглядає як фонтан, який перекачує воду, насичуючи її повітрям. Плаваючі, в свою чергу, рухаються по водній гладі, засмоктують воду і вистрілюють її вгору по аналогії з гейзером. Плаваючі аератори не тільки насичують ставок киснем, але і іонізують повітря навколо.
Інжекторні моделі мають лопаті, які «збивають» воду. Вони також рухаються по водній гладі за рахунок вмонтованого мотора.
Берегові аератори – пневматичні девайси. Їх робота побудована на проходження повітря по кільком маленьким трубочках, які кріпляться на дні водойми. На березі встановлюється компресор, що подає кисень у систему. Сьогодні популярність набувають варіації берегового аератора – вітрові прилади. Поряд з компресором у них встановлено аналог колеса, в яку вмонтовані лопаті. Силою вітру механізм приводиться в дію забезпечуючи тим самим роботу компресора. Фахівці вважають, що берегові аератори – найкраще рішення для ставків будь-якого типу. Вони забезпечують інтенсивну і безперебійну подачу кисню, і, що важливо, починають все дію з дна водойми. До того ж, деякі представники фауни можуть негативно сприйняти поверхневі пристрою.
Вибираючи між мобільними та стаціонарними пристроями, важливо керуватися габаритами ставка і матеріалами, з яких він виготовлений. Донні моделі зазвичай встановлюються разом з будівництвом ставка, на момент закладання фундаменту. Тому працювати такий прилад може цілий рік. Мобільні варіації підійдуть, якщо ставок осушується чи накриває на зиму.